Kultura Piastów dla dzieciTu powstała Polska

Niewiele jest w Polsce miejsc, które tak jak Powiat Gniezno, łączą bogatą, wielowiekową historię z nowoczesnością i dynamicznym rozwojem. Przez przeszło dziesięć wieków Pierwsza Stolica Polski była świadkiem wydarzeń, których wagi nie sposób jest przecenić. To tu Bolesław Chrobry ugościł Ottona III, który roztoczył przed nim wizję zjednoczonej Europy. Właśnie w Katedrze Gnieźnieńskiej złożone zostały doczesne szczątki św. Wojciecha, a pierwsi polscy władcy przybywali tu na uroczystości koronacyjne. To w końcu na nieodległym Ostrowie Lednickim Mieszko I prawdopodobnie przyjął chrzest, co w zasadniczy sposób wpłynęło na dalsze losy młodego państwa.

Obecnie Gniezno i okolice nie pełnią już tak istotnej roli politycznej jak kiedyś, jednak wiele pamiątek z czasów ich świetności zachowało się do dziś. Katedra Gnieźnieńska - „Matka Polskich Kościołów”, palatium księcia Mieszka na Ostrowie Lednickim, czy Bazylika Trzemeszeńska są głównymi obiektami Szlaku Piastowskiego.

Realizowany w latach 2011-2013 projekt unijny pn. „Tu powstała Polska - promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski” miał na celu promocję walorów turystycznych Gniezna i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem ich bogatej historii. Autorzy projektu nie ograniczyli się jedynie do wykorzystywanych dość powszechnie narzędzi marketingowych, jak drukowane materiały promocyjne, czy strona internetowa, ale postanowili pójść dalej. Za najbardziej spektakularne ze zrealizowanych zadań można uznać przygotowanie i wydruk zestawu 4 plakatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które następnie rozesłane zostały do wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce (łącznie do blisko 15 000 placówek!). Plansze mają służyć przez kolejne lata nauczycielom historii w prowadzeniu zajęć i utrwalać wizerunek Gniezna jako miasta, gdzie swoje początki ma Polska.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o miejscu, gdzie powstała Polska zapraszamy na stronę www.tupowstalapolska.pl.

Plakaty

Na zlecenie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie została opracowana seria plakatów edukacyjnych na temat kultury Piastów dla dzieci. To wyjątkowe wydawnictwo składa się z czterech barwnie zilustrowanych i w przystępny sposób napisanych plakatów:
  1. Zjazd Gnieźnieński i pierwsza koronacja
  2. Piastowska architektura monumentalna
  3. Życie w grodzie
  4. Pancerni i tarczownicy
W roku 2012 Powiat Gnieźnieński za pośrednictwem kuratoriów oświaty w całej Polsce wyposażył wszystkie szkoły podstawowe w zestaw w/w plakatów dla dzieci.

W założeniu plakaty mają stanowić dodatkowy materiał dydaktyczny do nauki historii, języka polskiego, jak również przedmiotów artystycznych. Pod względem logistycznym było to przedsięwzięcie nietuzinkowe - 60 tys. sztuk plakatów to inaczej 9 ton plakatów na 20 europaletach.

Akcją plakatową gnieźnieńskiego samorządu powiatowego zainteresowało się wiele mediów ogólnopolskich, w tym m.in. Polska Agencja Prasowa, Onet.pl, Wirtualna Polska.pl, portal samorządowy.pl i in.

Autorem plakatów jest gnieźnieński artysta plastyk Jarosław Gryguć. Nadzór merytoryczny nad przygotowaniem tego wyjątkowego wydawnictwa sprawowała kilkuosobowa komisja w składzie: dr Robert Andrzejewski, Wicestarosta Gnieźnieński; Jacek Wrzesiński, kierownik grodu w Grzybowie/Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy; Tomasz Janiak, archeolog, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie; Agnieszka Rzempała – Chmielewska, Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju, kierownik projektu oraz Aleksandra Kuźniak, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.

Książki

Wraz z plakatami zostały przygotowane cztery książki dla dzieci. Zostały one rozesłane do bibliotek w Polsce uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych. Zostały one również przekazane do placówek oświatowych, kulturalnych i muzealnych z Wielkopolski. Książki sprawdzają się również jako nagrody w różnego rodzaju inicjatywach mających na celu promocję wiedzy o regionie, a szczególnie tej dotyczącej początków państwa polskiego. W roku 2013 książki zostały przekazane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie nauczycielom historii wszystkich typów szkół na terenie powiatu gnieźnieńskiego. W niedalekiej przyszłości planowane jest skomercjalizowanie wydawnictwa poprzez sprzedaż masową w księgarniach na terenie całego kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją wydawnictwa pod linkiem: kulturaliberalna.pl

Ciąg dalszy serii Kultura Piastów dla dzieci

Poza projektem unijnym realizowanym w latach 2011 – 2013 został przygotowany jeszcze jeden plakat całkowicie poświęcony Chrztowi Polski, który docelowo ma zostać przekazany do wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Oprócz plakatu, tym razem na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, został również przygotowany V tom książki z serii ‘Kultura Piastów dla dzieci’.

Powyższe działania mają związek z ogólnopolskimi obchodami w roku 2016 rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski.

Walki wojów w Funcumpie Carlsberga podczas Euro 2012, jako dodatkowy element promocyjny projektu


Stoisko promocyjne, złożone z myśli przewodniej i banerów projektu


Odpowiednio przygotowane wnętrze katedry na konferencję inauguracyjną projektu


Materiały promocyjne i gadżety projektu


Konferencja inauguracyjna w Katedrze Gnieźnieńskiej - luty 2011


Kolportaż plakatów z serii Kultura Piastów dla dzieci

Kontakt PolishPLEnglish (UK) GermanDE-CH-AT
Licznik odwiedzin: 121945